Postopek osebnega stečaja

Nekaj na temo osebnih stečajov smo obravnavali že v prejšnih člankih, vendar se nismo še podrobno dotaknili samega poteka. V tem članku bomo zato obravnavali postopek osebnega stečaja, njegov začetek in na drugi strani zaključek, ter našteli potrebno dokumentacijo.
  • POSTOPEK OSEBNEGA STEČAJA

Na prvem mestu se je potrebno zavedati, da je dolžnik kljub odpustu obveznosti dolžan v stečajno maso vrniti celotno svoje premoženje, ki ga je prejel do pravnomočnega sklepa o odpustu obveznosti. Osebni stečaj je v prvi vrsti namenjen, da se izvede pravočasno in na drugi strani enakomerno poplačilo upnikov. V primerih kadar dolžnik sploh nima nobenega premoženja, se bo osebni stečaj zaključil brez poplačila upnikov.

Več o samem zaključku bom povedala v naslednjem poglavju pa vendar je pomembno, da vemo, da postopek osebnega stečaja  lahko negativno vpliva na nadaljno poslovanje dolžnika. Posledice prisotnosti osebnega stečaja, ki je zaključen z odpustom obveznosti, lahko pričakujemo predvsem pri bodočem najemanju kreditov, ker ima banka vpogled v evidence zoper koga je bil začet določen stečajni postopek oziroma komu je bila odpuščena obveznost.

  • ZAČETEK OSEBNEGA STEČAJA

Proces osebnega stečaja se prične na predlog dolžnika ali pa na predlog katerega izmed dolžnikovih upnikov. V roku treh mesecev od prejema popolnega predloga za stečaj, sodišče izda sklep o začetku stečajnega postopka, hkrati pa se pri tem dolžniku dodeli stečajnega upravitelja. Le temu dolžnik mora vsakomesečno posredovati bančne izpiske ali pa plačilne liste in mu posredovati vse spremembe podatkov.

Dolžnik takoj po izdaji sklepa o začetku postopka, lahko zaprosi za odpust obveznosti. V roku nekaj tednov dobi sklep, da se je pričel postopek odpusta obveznosti, v katerem se prav tako določi tudi preizkusna doba. Po izteku preizkusne dobre, sodišče izda sklep o končanem postopku osebnega stečaja in sklep o odpustu obveznosti.

  • ZAKLJUČEK OSEBNEGA STEČAJA

Nekaj o samem zaključku sem omenila že pri zgornjem poglavju, vendar je pomembno vedeti, da zaključek osebnega stečaja za dolžnika dejansko nastopi šele po izdaji sklepa o odpustu obveznosti.  Dolžnik na tem delu kljub odpustu obveznosti odgovarja z vsem svojim premoženjem, ki ga je prejel od pravnomočnega sklepa o odpustu obveznosti. Takšen zaključek osebnega stečaja pomeni, da dolžnik prične poslovati na novo in iz ničle, ker se za poplačilo upnikov uporabi njegovo celotno preteklo premoženje.Sepravi preprosto povedano se postopek osebnega stečaja zaključi, ko sodišče izda sklep o končanju postopka in pa, da je pravnomočno odločeno o odpustu obveznosti.

  • DOKUMENTACIJA POTREBNA ZA OSEBNI STEČAJ

-Osebni dokument

-Dokazila o prihodkih:
– plačilna lista ter pogodba o zaposlitvi
– odločba o otroškem dodatku, socialni pomoči, preživnini ipd.

-Potrdilo Zavoda za zaposlovanje
Dokazila o dolgovih:
– seznam izvršb,
– sklepi o izvršbah

-Zdravstvena dokumentacija

-Najemna pogodba

-Dokazila o premoženju:
– ZK izpisek
– prometno dovoljenje

-Bančni izpiski za 3 mesece

Deli članek

Drugi članki

Vse o osebnem stečaju na enem mestu

V tem članku se bomo na zelo preprost način dotaknili osebnega stečaja, tako da bo sam članek razumljiv prav vsem. Osebni stečaj je preprosto povedano rešitev za prezadolžene posameznike, kateri med samim postopkom lahko zaprosijo za odpust obveznosti. Na tej točki se nam takoj postavi vprašanje, kdo je sploh upravičen do osebnega stečaja. Prvi pogoj je, da je to fizična oseba, ki ima v Sloveniji stalno ali začasno prebivališče ali pa ima v Sloveniji premoženje. Drugi pogoj pa je, da je oseba insolventna, kar pomeni da le ta z svojimi obveznostmi zaostaja za vsaj dva meseca v trikratniku njegovih prihodkov.

cropped view of businessman in suit filling in bankruptcy form at wooden table

Prednosti, slabosti in napake tekom osebnega stečaja

V našem naslednjem članku se bomo ponovno dotaknili osebnega stečaja. Nekaj na temo osebnega stečaja smo sicer povedali v prvih dveh člankih, zato bomo v tem članku posvetili pozornost, napakam, slabostim ter tudi prednostim le tega.

Judge gavel with Justice lawyers

Kdaj predlagati stečaj podjetja?

Nekaj na temo stečaja podjetja smo že povedali v prejšnjem članku, zato je zelo pomembno, da vemo kdaj sploh predlagati sam stečaj podjetja. Pomembno je, da spoznamo vso potrebno dokumentacijo, da vemo kaj storiti če se prične stečaj nad podjetjem in pa kakšna je odgovornost direktorja med takšnim postopkom.

Stečaj podjetja

V prejšnjih dveh člankih smo se dotaknili osebnega stečaja, zato bo ta članek namenjen stečaju podjetja. V članku bomo pisali o samem stečaju podjetja in njegovem poteku v praksi, nekaj besed pa bomo namenili tudi prijavi terjatev in vrstah le teh.

Splošno o osebnem stečaju

Članek bo obravnaval samo definicijo in osnove pojma osebnega stečaja. Hkrati bomo obravnavali sam namen osebnega stečaja in trajanje le tega. Dotaknili pa se bomo tudi stečajne mase in pojasnili komu je osebni stečaj sploh namenjen.