Prednosti, slabosti in napake tekom osebnega stečaja

V našem naslednjem članku se bomo ponovno dotaknili osebnega stečaja. Nekaj na temo osebnega stečaja smo sicer povedali v prvih dveh člankih, zato bomo v tem članku posvetili pozornost, napakam, slabostim ter tudi prednostim le tega.
  • PREDNOSTI OSEBNEGA STEČAJA

Velika večina ljudi na osebni stečaj še vedno gleda kot na veliko sramoto, ravno zato je tako pomembno, da nekaj besed namenimo prednosti le tega. Za nekoga, ki se je znašel v stiski zaradi zamud pri plačilu in v zavedanju, da so dolgovi previsoki, je odločitev vezana na osebni stečaj popolnoma odgovorno ravnanje.  V osebni stečaj gre lahko vsaka oseba, celoten postopek pa vodi stečajni upravitelj. Prav tako se z dnem začetka stečaja ustavijo vsi izvršilni postopki, hkrati se po preteku preizkusnega obdobja dolžniku dolgovi odpustijo, kar pomeni, da jih v izvršilnem postopku upniki več ne morejo terjati. V stečaj gre lahko zaposlena oseba ali pa tudi oseba brez službe, hkrati pa je postopek osebnega stečaja prost sodne takse, kar pomeni da s stečajem nimate nobenih sodnih stroškov. Velika prednost poleg zgoraj že naštetih pa je, da če dolžniku nekdo dolguje, lahko ta sredstva izterja stečajni upravitelj.

  • SLABOSTI OSEBNEGA STEČAJA

Postopek osebnega stečaja ima za dolžnika določene prednosti, ki so navedene v zgornjem poglavju, a poleg teh so seveda prisotne tudi slabosti. Velika slabost je omejena poslovna sposobnost, to pomeni da dolžnik brez soglasja sodišča ne more odpreti novega bančnega računa, hkrati brez soglasja ne more odpreti sp-ja, omejeno ima tudi kreditno sposobnost. Dolžnikovo premoženje, katerega lastnik je do celote, se v osebnem stečaju prodaja v celoti. Dolžnik mora med samim postopkom stečaja, ves čas obveščati tako sodišče kot tudi stečajnega upravitelja in mu poročati o vseh spremembah. Vedeti moramo tudi, da se tako upniki kot tudi stečajni upravitelj lahko pritožijo na odpust obveznosti ali pa zahtevajo podaljšanje preizkusnega obdobja. Slabost, ki mislim da je še vredna omembe je prav tako, da v stečajno maso spada tudi delež na skupnem premoženju.

NAPAKE, KI JIH DOLŽNIKI DELAJO TEKOM OSEBNEGA STEČAJA

V tem delu se bomo dotaknili nekaj najpogostejših napak, ki jih dolžniki delajo tekom osebnega stečaja. Dolžniki ne vejo, kdaj je primeren čas za vložitev predloga za stečaj, zato v večini primerov to storijo prepozno. Hkrati le te slabo poznavajo zakonodajo, kar pomeni mnogo zapletov v zvezi z vloženim predlogom za stečaj, ravno zato je pomembno, da se v primeru neznanja obrnemo na osebe, ki so na tem področju stokovnjaki. Velikokrat se zgodi, da dolžnik ne izpolnjuje svojih obveznosti tekom postopka osebnega stečaja, kar pomeni da sledi ugovor stečajnega upravitelja na odpust obveznosti. Res velika napaka je, kadar dolžnik prikrije prihodke ali premoženje v tujini, pri čemer ga stečajni upravitelj zaloti in se le ta pritoži na odpust obveznosti. Velikokrat pa se dolžniki odločijo pred stečajem prodati ali se znebiti premoženja, ker ne vejo da so vsa pravna razpolaganja s premoženji pred začetkom stečaja izpodbojna. Tako se zgodi, da stečajni upravitelj izpodbija prenos lastninske pravice ter se hkrati zaradi nepoštenega ravnanja pritoži na odpust obveznosti.

Deli članek

Drugi članki

Vse o osebnem stečaju na enem mestu

V tem članku se bomo na zelo preprost način dotaknili osebnega stečaja, tako da bo sam članek razumljiv prav vsem. Osebni stečaj je preprosto povedano rešitev za prezadolžene posameznike, kateri med samim postopkom lahko zaprosijo za odpust obveznosti. Na tej točki se nam takoj postavi vprašanje, kdo je sploh upravičen do osebnega stečaja. Prvi pogoj je, da je to fizična oseba, ki ima v Sloveniji stalno ali začasno prebivališče ali pa ima v Sloveniji premoženje. Drugi pogoj pa je, da je oseba insolventna, kar pomeni da le ta z svojimi obveznostmi zaostaja za vsaj dva meseca v trikratniku njegovih prihodkov.

Postopek osebnega stečaja

Nekaj na temo osebnih stečajov smo obravnavali že v prejšnih člankih, vendar se nismo še podrobno dotaknili samega poteka. V tem članku bomo zato obravnavali postopek osebnega stečaja, njegov začetek in na drugi strani zaključek, ter našteli potrebno dokumentacijo.

Judge gavel with Justice lawyers

Kdaj predlagati stečaj podjetja?

Nekaj na temo stečaja podjetja smo že povedali v prejšnjem članku, zato je zelo pomembno, da vemo kdaj sploh predlagati sam stečaj podjetja. Pomembno je, da spoznamo vso potrebno dokumentacijo, da vemo kaj storiti če se prične stečaj nad podjetjem in pa kakšna je odgovornost direktorja med takšnim postopkom.

Stečaj podjetja

V prejšnjih dveh člankih smo se dotaknili osebnega stečaja, zato bo ta članek namenjen stečaju podjetja. V članku bomo pisali o samem stečaju podjetja in njegovem poteku v praksi, nekaj besed pa bomo namenili tudi prijavi terjatev in vrstah le teh.

Splošno o osebnem stečaju

Članek bo obravnaval samo definicijo in osnove pojma osebnega stečaja. Hkrati bomo obravnavali sam namen osebnega stečaja in trajanje le tega. Dotaknili pa se bomo tudi stečajne mase in pojasnili komu je osebni stečaj sploh namenjen.