Splošno o osebnem stečaju

Članek bo obravnaval samo definicijo in osnove pojma osebnega stečaja. Hkrati bomo obravnavali sam namen osebnega stečaja in trajanje le tega. Dotaknili pa se bomo tudi stečajne mase in pojasnili komu je osebni stečaj sploh namenjen.
  • SPLOŠNO O OSEBNEM STEČAJU

Na samem začetku je potrebno pojasniti dani pojem osebnega stečaja in pa sam potek le tega. Osebni stečaj je preprosto povedano rešitev za prezadolžene posameznike, kateri med samim postopkom lahko zaprosijo za odpust obveznosti. Na tej točki se nam takoj postavi vprašanje, kdo je sploh upravičen do osebnega stečaja. Prvi pogoj, da je oseba opravičena do osebnega stečaja je da je to fizična oseba, ki ima v Sloveniji stalno ali začasno prebivališče ali pa ima v Sloveniji premoženje. Drugi pogoj pa je, da je oseba insolventna, kar pomeni da le ta z svojimi obveznostmi zaostaja za vsaj dva meseca v trikratniku njegovih prihodkov.

  • KOMU JE OSEBNI STEČAJ NAMENJEN?

Osebni stečaj je tako namenjen vsem prezadolženim dolžnikom, ki z vsemi svojimi prihodki ne zmorejo več odplačevati svojih obveznosti. Torej ga lahko predlaga dolžnik kadarkoli ob izpolnjevanju zgoraj naštetih dveh pogojev. Poleg zaposlenih dolžnikov to lahko predlagajo tudi brezposelni zadolženi dolžniki, če so aktivni iskalci zaposlitve.

  • POMEN OSEBNEGA STEČAJA?

Osebni stečaj za dolžnika pomeni v prvi vrsti predvsem pravno dobroto, ker se mu na ta način odpustijo obveznosti katere ne zmore več odplačevati. Seveda pa ni vse tako rožnato, ker ima dolžnik ob tem tudi nekatere omejitve. V času trajanja stečaja ima namreč dolžnik omejeno poslovno sposobnost in to pomeni, da ne more sklepati pravnih poslov.

  • STEČAJNA MASA

V stečajno masa spada celotno dolžnikovo premoženje. To pomeni vso premoženje, katerega ima v času od začetka postopka osebnega stečaja, kot tudi premoženje katero dobi med samim trajanjen postopka. Pomembno je poudariti, da sem spadajo tudi prihodki nad minimalno plačo in ostali prihodki, ki pa niso izvzeti iz izterjave prejemkov.

  • TRAJANJE OSEBNEGA STEČAJA

Sodišče v postopku osebnega stečaja določi preizkusno obdobje od 2-5 let, to je seveda odvisno od vseh okoliščin in dejstev, katere dolžnik navaja v predlogu za stečaj. Imamo primere, kjer se osebni stečaj zaključi v dobre pol leta, vendar v večini primerov so to postopki, ki trajajo vsaj dve leti.

Deli članek

Drugi članki

Vse o osebnem stečaju na enem mestu

V tem članku se bomo na zelo preprost način dotaknili osebnega stečaja, tako da bo sam članek razumljiv prav vsem. Osebni stečaj je preprosto povedano rešitev za prezadolžene posameznike, kateri med samim postopkom lahko zaprosijo za odpust obveznosti. Na tej točki se nam takoj postavi vprašanje, kdo je sploh upravičen do osebnega stečaja. Prvi pogoj je, da je to fizična oseba, ki ima v Sloveniji stalno ali začasno prebivališče ali pa ima v Sloveniji premoženje. Drugi pogoj pa je, da je oseba insolventna, kar pomeni da le ta z svojimi obveznostmi zaostaja za vsaj dva meseca v trikratniku njegovih prihodkov.

Postopek osebnega stečaja

Nekaj na temo osebnih stečajov smo obravnavali že v prejšnih člankih, vendar se nismo še podrobno dotaknili samega poteka. V tem članku bomo zato obravnavali postopek osebnega stečaja, njegov začetek in na drugi strani zaključek, ter našteli potrebno dokumentacijo.

cropped view of businessman in suit filling in bankruptcy form at wooden table

Prednosti, slabosti in napake tekom osebnega stečaja

V našem naslednjem članku se bomo ponovno dotaknili osebnega stečaja. Nekaj na temo osebnega stečaja smo sicer povedali v prvih dveh člankih, zato bomo v tem članku posvetili pozornost, napakam, slabostim ter tudi prednostim le tega.

Judge gavel with Justice lawyers

Kdaj predlagati stečaj podjetja?

Nekaj na temo stečaja podjetja smo že povedali v prejšnjem članku, zato je zelo pomembno, da vemo kdaj sploh predlagati sam stečaj podjetja. Pomembno je, da spoznamo vso potrebno dokumentacijo, da vemo kaj storiti če se prične stečaj nad podjetjem in pa kakšna je odgovornost direktorja med takšnim postopkom.

Stečaj podjetja

V prejšnjih dveh člankih smo se dotaknili osebnega stečaja, zato bo ta članek namenjen stečaju podjetja. V članku bomo pisali o samem stečaju podjetja in njegovem poteku v praksi, nekaj besed pa bomo namenili tudi prijavi terjatev in vrstah le teh.