Vse o osebnem stečaju na enem mestu

V tem članku se bomo na zelo preprost način dotaknili osebnega stečaja, tako da bo sam članek razumljiv prav vsem. Osebni stečaj je preprosto povedano rešitev za prezadolžene posameznike, kateri med samim postopkom lahko zaprosijo za odpust obveznosti. Na tej točki se nam takoj postavi vprašanje, kdo je sploh upravičen do osebnega stečaja. Prvi pogoj je, da je to fizična oseba, ki ima v Sloveniji stalno ali začasno prebivališče ali pa ima v Sloveniji premoženje. Drugi pogoj pa je, da je oseba insolventna, kar pomeni da le ta z svojimi obveznostmi zaostaja za vsaj dva meseca v trikratniku njegovih prihodkov.
  • POSLEDICE OSEBNEGA STEČAJA

Zelo pomembno je, da se zavedamo, da če predlagamo osebni stečaj se bo naša poslovna sposobnost omejila. Po domače povedano le to pomeni, da ne bomo več mogli samostojno razpolagati s premoženjem, ki spada v stečajno maso. Prodan obo naše premoženje, kamor spada tako nepremičninsko premoženje, kot tudi premičninsko premoženje in pa razne delnice, vrednosti papirji..

  • CILJ OSEBNEGA STEČAJA

Velikokrat se nam pojavi vprašanje, kakšen je sploh cilj osebnega stečaja. Preprosto povedano je cilj samega postopka, da se v njem proda vse dolžnikovo premoženje. Iz zgoraj omenjenih sredstev se v enakih deležih poplačajo upniki. Sicer dolžnik lahko kadarkoli med postopkom predlaga odpust obveznosti, nastalih do začetka stečajnega postopka. Le temu pristojno sodišče ugodi, če dolžnik izpolnjuje zakonsko določene pogoje.

  • POENOSTAVLJENI KORAKI POSTOPKA
  1. Dolžnik ali upnik predlaga osebni stečaj( poleg dolžnika ter upnika tekom postopka sodeluje še stečajni upravitelj).
  2. Sodišče izda sklep o začetku postopka osebnega stečaja.
  3. Dolžnik na tem delu lahko predlaga odpust obveznosti.
  4. Sledi zaseg sredstev na TRR, rubež stvari.
  5. Upravitelj nato ugotovi, katero premoženje spada v stečajno maso in preizkusi terjatve.
  6. V tem trenutku se prične preizkusna doba, prav tako sodišče izda sklep o začetku postopka odpusta obveznosti.
  7. Upravitelj poskrbi za prodajo premoženja ter poplačilo upnikov.
  8. Sodišče izda sklep o končanju postopka.

Deli članek

Drugi članki

Postopek osebnega stečaja

Nekaj na temo osebnih stečajov smo obravnavali že v prejšnih člankih, vendar se nismo še podrobno dotaknili samega poteka. V tem članku bomo zato obravnavali postopek osebnega stečaja, njegov začetek in na drugi strani zaključek, ter našteli potrebno dokumentacijo.

cropped view of businessman in suit filling in bankruptcy form at wooden table

Prednosti, slabosti in napake tekom osebnega stečaja

V našem naslednjem članku se bomo ponovno dotaknili osebnega stečaja. Nekaj na temo osebnega stečaja smo sicer povedali v prvih dveh člankih, zato bomo v tem članku posvetili pozornost, napakam, slabostim ter tudi prednostim le tega.

Judge gavel with Justice lawyers

Kdaj predlagati stečaj podjetja?

Nekaj na temo stečaja podjetja smo že povedali v prejšnjem članku, zato je zelo pomembno, da vemo kdaj sploh predlagati sam stečaj podjetja. Pomembno je, da spoznamo vso potrebno dokumentacijo, da vemo kaj storiti če se prične stečaj nad podjetjem in pa kakšna je odgovornost direktorja med takšnim postopkom.

Stečaj podjetja

V prejšnjih dveh člankih smo se dotaknili osebnega stečaja, zato bo ta članek namenjen stečaju podjetja. V članku bomo pisali o samem stečaju podjetja in njegovem poteku v praksi, nekaj besed pa bomo namenili tudi prijavi terjatev in vrstah le teh.

Splošno o osebnem stečaju

Članek bo obravnaval samo definicijo in osnove pojma osebnega stečaja. Hkrati bomo obravnavali sam namen osebnega stečaja in trajanje le tega. Dotaknili pa se bomo tudi stečajne mase in pojasnili komu je osebni stečaj sploh namenjen.