Zgodovinski povod razvoja osebnega stečaja

V našem prvem članku bomo na kratko predstavili sam razvoj in zgodovino razvoja postopka osebnega stečaja. Pomembno je, da vemo kako so takšni postopki potekali včasih, ker bomo tako lažje razumeli današnje postopke. Spoznali bomo kateri so bili gospodarski in pa družbeni dejavniki, ki so vplivali na sam razvoj osebnega stečaja.

Če za začetek želimo dobro razumeti sam postopek osebnega stečaja, je potrebno na prvem mestu poznati zgodovino in razvoj le tega. Zelo pomembno je, da spoznamo kateri so bili gospodarski in pa družbeni dejavniki, ki so vplivali na sam razvoj osebnega stečaja ter da deloma spoznamo tudi zgodovino. Z samo besedo dolg, se človeška družba srečuje že skozi precejšen del svoje zgodovine. Zgodnje družbene ureditve so na samem začetku poznale precej krute pristope pri spopadanju z neplačniki, ker le te za svoje obveznosti niso odgovarjali s svojim premoženjem, ampak s svojim telesom. Kljub temu, da so se prve oblike postopka stečaja pojavile v rimskem pravu, že v času pred našim štetjem, pa je omenjeni način poravnavanja svojih dolgov, v nekaterih kulturah veljal kot  prevladajoča oblika spopadanja z dolžniki vse do konca srednjega veka.

Dolžniki so bili tudi v prvem stečajnem zakonu, katerega so sprejeli leta 1542 v Angliji, obravnavani kot kriminalci. Omenjeni zakon, je v Angliji postopek stečaja dovoljeval samo trgovcem. Takrtane zakonodajne oblasti so bile v tistem času mnenja, da je neplačilo obveznosti s strani fizične osebe zelo resen prekršek, ki je vreden kazenske obsodbe ali pa zaporne kazni ne pa postopka stečaja. Takšno stanje je trajalo nekje do sredine 19. stoletja, ko so v Ameriki leta 1841 spremenili stečajni zakon in s tem razširili dostopnost do postopka stečaja na skoraj vse dolžnike. Ameriki je nekaj let kasneje sledila tudi Anglija in je bila tako edina država v evropskem prostoru, katera je uradno omogočala osebni stečaj.

V Evropi je sledila deregulacija finančnih trgov, katera je vplivala na razvoj ponudbe in povpraševanja. Na žalost pa je dokaj kmalu sledila gospodarska kriza in kar naenkrat se je pojavilo ogromno visoko zadolženih gospodinjstev. Evropske države so dokaj kmalu ugotovile, da se bodo morale s tem spopasti na podoben način, kot je to storila Amerika ter kasneje Anglija. Spremniti je bilo potrebno insolventno zakonodajo, ki je omogočala stečaj fizičnih oseb. Do danes so dražave že spremenile oz. modernizirale sam postopek osebnega stečaja. Več o samem osebnem stečaju pa vam povemo v naslednjem članku.

Deli članek

Drugi članki

Vse o osebnem stečaju na enem mestu

V tem članku se bomo na zelo preprost način dotaknili osebnega stečaja, tako da bo sam članek razumljiv prav vsem. Osebni stečaj je preprosto povedano rešitev za prezadolžene posameznike, kateri med samim postopkom lahko zaprosijo za odpust obveznosti. Na tej točki se nam takoj postavi vprašanje, kdo je sploh upravičen do osebnega stečaja. Prvi pogoj je, da je to fizična oseba, ki ima v Sloveniji stalno ali začasno prebivališče ali pa ima v Sloveniji premoženje. Drugi pogoj pa je, da je oseba insolventna, kar pomeni da le ta z svojimi obveznostmi zaostaja za vsaj dva meseca v trikratniku njegovih prihodkov.

Postopek osebnega stečaja

Nekaj na temo osebnih stečajov smo obravnavali že v prejšnih člankih, vendar se nismo še podrobno dotaknili samega poteka. V tem članku bomo zato obravnavali postopek osebnega stečaja, njegov začetek in na drugi strani zaključek, ter našteli potrebno dokumentacijo.

cropped view of businessman in suit filling in bankruptcy form at wooden table

Prednosti, slabosti in napake tekom osebnega stečaja

V našem naslednjem članku se bomo ponovno dotaknili osebnega stečaja. Nekaj na temo osebnega stečaja smo sicer povedali v prvih dveh člankih, zato bomo v tem članku posvetili pozornost, napakam, slabostim ter tudi prednostim le tega.

Judge gavel with Justice lawyers

Kdaj predlagati stečaj podjetja?

Nekaj na temo stečaja podjetja smo že povedali v prejšnjem članku, zato je zelo pomembno, da vemo kdaj sploh predlagati sam stečaj podjetja. Pomembno je, da spoznamo vso potrebno dokumentacijo, da vemo kaj storiti če se prične stečaj nad podjetjem in pa kakšna je odgovornost direktorja med takšnim postopkom.

Stečaj podjetja

V prejšnjih dveh člankih smo se dotaknili osebnega stečaja, zato bo ta članek namenjen stečaju podjetja. V članku bomo pisali o samem stečaju podjetja in njegovem poteku v praksi, nekaj besed pa bomo namenili tudi prijavi terjatev in vrstah le teh.